Dějepis - Alexander Bach

9. červen 2011 | 06.48 | | autor: luuca

 Alexander Bach 

Alexander Bach narozen 4. ledna 1813, Loosdorf, Rakousko byl rakouský konzervativní politik, ministr spravedlnosti a ministr vnitra. Jeho působení na počátku vlády Františka Josefa I. je spojeno se (znovu)zavedením a institucionalizací centralizace moci. Jelikož Bach patřil k hlavním architektům nového systému, byl po něm v českých zemích pojmenován jakožto Bachův absolutismus. Alexander Bach nově zřídil četnictvo a policii.
Byl to muž velkých schopností a charakterem kariérista. To také svědčí o tom, že spíš byl bezcharakterní povýšenec, který při říjnovém krveprolití ve Vídni utekl v přestrojení z města a to nebylo naposled. Poté co za zemřelého Franze Stadiona převzal ministerstvo vnitra v létě 1849, představoval Alexander Bach hlavního obnovitele starých pořádků.
Po smrti Schwarzenbergově roku 1852 třímal Alexander Bach otěže všemohoucího absolutisty. Tomuto období se také říká "Bachův absolutismus". Nejvíce se však proslavil sloganem "dávej si bacha". Opovrhovaný ministr vnitra zůstal až do roku 1859 hned po císaři nejmocnějším mužem ve státě, který ovšem těžce zadlužil stát. Bach zvýšil přímé daně o 143 %, vrátil do života mnohé staré metternichovské praktiky, zejména ostrou cenzuru s policejní špehování pronásledování, omezil společenský i politický život.
Na druhé straně se za odsuzující nálepkou "bachovského absolutismu" skrývaly i pokroky na poli hospodářském, technickém a správním. Rozkvétal průmysl i obchod, stavěly se silnice železnice atd. Zrušil celní bariéry, zavedl okresy a kraje. Po prohrané válce s Itálií v roce 1859 nebylo nic snazšího jak ze strany vládních kruhů, tak ze strany liberální opozice – změnit strukturu státu a připsat Bachovi zásadní a rozhodující odpovědnost za rozvrat v říši. Od roku 1859 tedy ukončil svou kariéru jako velvyslanec u papežského stolce v Římě.Alexander Bach pak zemřel 12. listopadu 1893,Schöngrabern, Rakousko.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře