Dějepis - Alžběta I.

9. červen 2011 | 06.49 | | autor: luuca

 Alžběta I.

Alžběta I. (7. září 1533 – 24. březen 1603) byla královna Anglie a Irska r. 1558 až do své smrti. Stala se pátou a poslední panovnicí z rodu Tudorovců a dcerou Jindřicha VIII. a jeho druhé ženy Anny Boleynové. Na trůn nastoupila po smrti své polorodné sestry Marie, za jejíž vlády byla pro podezření z podpory protestantského povstání téměř rok vězněna.
Dokázala sestavit kvalitní královskou radu a spoléhala se na rady svých poradců vedených Williamem Cecilem, baronem z Burghley. Jedním z prvních počinů její vlády byla podpora vytvoření protestantské církve. I když byla opatrná v zahraničních výbojích, porážka španělské Armády roku 1588 ji přinesla nehynoucí slávu a tato událost bývá označována jako jedno z největších vítězství anglické historie. Asi dvacet let po smrti začala být oslavována jako panovnice zlatého věku. Období její vlády bývá uváděno jako alžbětinská doba a vyznačuje se mimo jiné rozvojem anglického divadla, jehož představiteli byli William Shakespeare a Christopher Marlowe, a vládou nad moři reprezentovanou Francisem Drakem, Johnem Hawkinsem a Walterem Raleighem.
Historici jsou nicméně opatrní v hodnocení jejích úspěchů. Často Alžbětu označují jako popudlivou a občas nerozhodnou panovnici. Ke konci její vlády některé ekonomické a vojenské neúspěchy snížily její popularitu. Nicméně bývá označována jako charismatická a svéhlavá panovnice v období, kdy vládci okolních zemí museli čelit vnitřním problémům, které vedly k ohrožení jejich postavení na trůnu. Po krátkém období vlády jejích nevlastních sourozenců Eduarda a Marie bylo 44 let, kdy byla na trůnu, obdobím cenné stability pro království. Její vláda většinou není spojována s tudorovskou vládou, ač byla dcerou Jindřicha VIII. Tudora. Zpravidla se toto období nazývá jako alžbětinská doba či zlatý věk Anglie.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře