Dějepis - Jean-Baptiste Colbert

9. červen 2011 | 06.57 | | autor: luuca

 Jean-Baptiste Colbert

Jean-Baptiste Colbert byl narozen 29. srpna 1619, Remeš a zemřel 6. září 1683, Paříž byl nejprve osobním sekretářem kardinála Mazarina a po jeho smrti se stal francouzským ministrem financí za vlády Ludvíka XIV. - v letech 1665–1683.
Jean-Baptiste Colbert začal zavádět ve Francii hospodářskou teorii merkantilismu, ve které viděl jedinou cestu pro oživení francouzskéekonomiky. Příslovečný byl Colbertův protekcionismus francouzského trhu, který chránil zavedením vysokých cel na dovážené zboží. Podporoval zakládání manufaktur, rozšiřování dopravní sítě či budování nových přístavů. Francie, coby námořní velmoc, samozřejmě usilovala o nové kolonie, realizovala se především v Severní Americe, Přední Indii, Indonésii a Madagaskaru. Byly založeny Východoindická aZápadoindická společnost.
Byl otcem markýze Jeana-Baptisty Colberta de Seignelay, který byl za Ludvíka XIV. ministrem námořnictva, a bratrem markýze Charlese-Francoise Colberta de Croissy, jenž za stejného panovníka zastával úřad ministra zahraničí. Všichni tito příbuzní (ministrem zahraničí byl později i Charlesův syn) vděčili za své postavení právě Jean-Baptistovi, který byl u Ludvíka XIV. velmi oblíben a ten jej považoval za svého nejvěrnějšího a nejpoctivějšího spolupracovníka.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře