Dějepis - Matyáš Bernard Braun

9. červen 2011 | 06.58 | | autor: luuca

 Matyáš Bernard Braun

Matyáš Bernard Braun byl narozen 24. února 1684, Sautens u Innsbrucku a zemřel 15. února 1738, Praha byl rakouský sochařa řezbář působící převážně v Čechách. Je zařazován mezi nejvýznamnější představitele českého vrcholně barokního sochařství.
Narodil se jako páté dítě Jakuba Brauna a jeho ženy Magdalény, rozené Neureutrové. Sochařské umění studoval v Salcburku. Po studiích cestoval po Itálii, kde navštívil mj. Benátky, Bolognu a Řím. Jeho práce nesou od té doby stopy benátské sochařské školy 17. století a jsou ovlivněny také díly Gian Lorenza Berniniho či Michelangela Buonarrotiho.
Před rokem 1710 založil v Praze vlastní dílnu. Do pražského sochařského cechu vstoupil mistrovským dílem sousoší snu slepé cisterciačky sv. Luitgardy na Karlově mostě z r. 1710. Zejména díky tomuto dílu získal v Čechách značnou popularitu a velké množství zakázek. Během následujících patnácti let se z jeho dílny stala největší sochařská dílna v Praze s největšími zisky a šesti tovaryši. Braun ovšem onemocněl souchotinami, a tak vlastní těžkou sochařskou práci vykonávali jeho zaměstnanci, zatímco on se soustředil na tvorbu modelů a návrhů.
V Praze brzy zdomácněl, oženil se a spolupracoval s mnoha dalšími umělci (malíř Jan Kryštof Liška , architekt a stavitel František Maxmilian Kaňka a Jan Fischer z Erlachu). Jeho význačným mecenášem byl hrabě František Antonín Špork, pro něhož vytvořil jak proslulé plastiky Ctností a Neřestí před špitálem v Kuksu, tak také plastiky v přilehlém přírodním areálu zvaném Betlém.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře