Dějepis - Ferdinand V.

10. červen 2011 | 14.59 | | autor: luuca

 Ferdinand V.

Ferdinand I. Dobrotivý, též Ferdinand V., se narodil 19. dubna 1793, Vídeň a zemřel 29. června 1875, Praha z Habsbursko-Lotrinské dynastie byl rakouský císař, král uherský a poslední korunovaný český král.
V roce 1830 byl Ferdinand v Bratislavě korunován jako Ferdinand V. na krále uherského a nadále mu náležel titul "mladší král uherský a arcivévoda rakouský". Při korunovačním obřadu pronesl řeč v maďarštině a stal se tak po Marii Terezii druhým a posledním králem, který při tomto obřadu hovořil v mateřštině svých poddaných.
V roce 1835 se stal rakouským císařem a 1836 se nechal korunovat na českého krále jako Ferdinand V.
Ferdinand byl jedním z nejoblíbenějších panovníků, on sám však prakticky nevládl, protože jeho otec před smrtí fakticky složil vládu do rukou všemocného kancléře Metternicha a státní rady, které předsedal císařův strýc arcivévoda Ludvík a jejímž členem byl jak Metternich, tak český hrabě František Antonín Kolovrat. Přízvisko "Dobrotivý" si Ferdinand získal pro své laskavé a příjemné chování.
R.1848 byl proti své vůli odstaven od trůnu a v arcibiskupském paláci v Olomouci abdikoval ve prospěch synovce Františka Josefa I.
Zbytek života strávil Ferdinand se svou ženou Marií Annou v Praze. Ačkoliv mu kdysi lékaři předpovídali krátký život, vydržel zde ještě 27 let.
Pražané ho měli rádi, vídávali ho na dnešní Národní třídě, kde na každodenních procházkách dával dětem bonbony a chudým almužnu. Praze postupně věnoval na 450 000 zlatých. Zemřel ve věku 82 let na Pražském hradě 29. července 1875.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

Komentáře