Dějepis - Alžběta (Eliška) Rejčka

31. květen 2011 | 16.03 | | autor: spooky

Alžběta (Eliška) Rejčka

Jako pětileté Rejčce zemřela matka. Rok na to se její otec stal polským králem a pár měsíců na to byl zavražděn. Rejčka osiřela a žila se svou macechou. Macecha vyhlédla Rejčce snoubence, mladičkého Otu Braniborského. Ota ale zemřel velmi mladý.

Vyhlídka stát se českou a možná i polskou královnou, se Elišce zamlouvala. Po příchodu do Prahy byla ale zklamaná. Václav II.se s ní sice oženil, ale královnou se nestala. Václav brzy po sňatku odcestoval do Polska. Jeho dvanáctiletá manželka byla pod ochranou královy tety. Ta z ní měla vychovat ženu a královnu. Celé tři roky musela Rejčka čekat, než jí Václav nechal vystrojit korunovační slavnost. Přijala jméno podle světice Alžběty (Elišky), ale lid ji dál nazýval Rejčkou, podle křestního jména Richenza.

Václav od jara 1305 umíral a 21.června zemřel, sotva čtyřiatřicetiletý. Šest dní před jeho smrtí se Rejčce narodila dcera Anežka.


Teď ji ale čekal osud sedmnáctileté vdovy, macechy nového krále o rok mladšího a náladového Václava.


4.8.1306 byl Václav mladší zavražděn a českou korunu ovládl Jindřich Korutanský. Jindřich byl ale brzy z trůnu sesazen a místo něj nastoupil Rudolf Habsburský, který měl v úmyslu vzít si Rejčku za ženu a tím získat také polskou korunu.

Rudolf necelých devět měsíců po svatbě, zemřel na úplavici. Za života až příliš spořivý Habsburk ve své závěti zdvojnásobil vdovské věno, které měla Rejčka po Václavovi. I když musela opustit královský trůn, zůstalo jí pět bohatých měst – Polička, Chrudim, Vysoké Mýto, Jaměř a Hradec.

Dále docházelo k boji o korunu mezi Habsburky a Korutany. Rejčka stála na straně svého habsburského kandidáta Fridricha. České panstvo dalo ale raději opět přednost Jindřichu Korutanskému. O své prohře se Rejčka dozvěděla v Praze. Byla pečlivě střežena pro své prohabsburské smýšlení.

V přestrojení uprchla do kláštera v obci Zderaze a odtud do Kutné Hory


Zvolením Jindřicha Korutanského přišla Rejčka o poslední naděje. Habsburkové jí v mírové smlouvě zajistili všechny výhody, které získala po manželích. Mohla se vrátit do Čech a vládnou svým městům. Jejím sídlem se stal Hradec. Ten po ní dostal jméno Hradec Králové. Dala postavit v Hradci chrám sv. Ducha.

Rejčka byla ve svých dvaadvaceti letech příliš mladá na to, aby zůstala bez muže. Sblížila se s Jindřichem z Lipé.

Král Jan nebyl ve své zemi oblíben, proto se dalo předpokládat, že se trůnu zmocní Jindřich z Lipé, spolu s Rejčkou. Jindřich z Lipé byl zatčen a uvězněn. Nakonec byl ale sjednán smír a Jindřich byl propuštěn. Král Jan unaven vnitřními spory, odjel do ciziny. Jindřich toho využil a spolu s Rejčkou ovládl zemi.

V roce 1316 Rejčka zasnoubila svoji dceru Anežku Jindřichem Javorským.


Jako životní dílo Rejčky je pokládána síň Panny Marie. Opravdu velkolepá stavba měla zastínit mužský klášter, vybudovaný Václavem II. na Zbraslavi. Její stavba trvala deset let.

Jindřich zemřel a pro Rejčku skončila milostní idyla. Ve své závěti odkázala téměř všechen svůj majetek klášteru Síň Panny Marie. Nezapomněla ani na svou dceru Anežku.

Královna Rejčka zemřela 19.10.1335. Její tělo bylo uloženo pod dlažbu jejího kláštera, stejně jako tělo jejího chotě Jindřicha z Lipé.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.5 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře