Dějepis - Richard Lví srdce

1. červen 2011 | 14.25 | | autor: spooky

Richard Lví srdce


Podle mínění historiků byl Richard Lví srdce velmi statečným a zdatným rytířem. Zcela však postrádal vladařské schopnosti svého otce a částečně i vojevůdcovské kvality.
  Pocházel z dynastie Plantagenetů a v letech 1189-1199 byl anglickým králem. Jeho otcem byl Jindřich II. Plantagenet, matkou proslulá anglická královna Eleonora Akvitánská. Ke konci života svého otce se postavil proti němu a spojil se s jeho úhlavním nepřítelem francouzským králem Filipem II. Augustem.
 Již brzy po své korunovaci jel na (třetí) křížovou výpravu do Svaté země, aniž by tam ovšem dosáhl významnějších změn v mocenských poměrech. Na rozdíl od Filipa II. zde však pobyl delší dobu. Při návratu jej zajal rakouský vévoda Leopold VI., kterého předtím urazil, a předal císaři Jindřichu VI. Ve vězení pak Richard strávil několik let. Vládu v Anglii mezitím řídil jeho bratr Jan (pozdější král Jan I. Bezzemek). Po propuštění v únoru 1194 se Richard pustil do války s francouzským králem Filipem II. Jako v případě jeho otce šlo o udržení anglickým lén na území francouzského království.
 Válka se vyvíjela příznivě spíše pro anglickou stranu. V lednu 1199 musel dokonce Filip zahájit mírová vyjednávání. Následná dohoda vydávala do rukou Angličanů řadu opěrných bodů v Normandii a Vexinu, jichž se předtím zmocnili Kapetovci. Její realizaci však zabránila Richardova smrt na následky poranění šípem, jež utrpěl během války s místohrabětem z Limoges při obléhání hradu Châlus .

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 3 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře