Dějepis - Románský sloh

31. květen 2011 | 15.55 | | autor: spooky

Románský sloh


Románský sloh je umělecký sloh, který se ve středověku ve 11. - 13. století rozšířil ve stavitelství a výtvarném umění v západních zemích, jižní a střední Evropy. Název tohoto uměleckého slohu je odvozen od slova Řím = Roma, protože je inspirován stavbami římského impéria. Vznikl v Itálii a odtud se rozšířil do Evropy. Jedná se o klasický příklad kontemplativního přístupu k víře v první polovině středověku. Šiřitelem a nositelem slohu je církev.


Malířství: Fresky, z nichž se mnohé nezachovaly, byly v románských kostelech zcela běžné. Podobně jako plastiky také malby pokrývaly všechna volná místa. S dochovanými románskými malbami se můžeme setkat u nás pouze v kostelích. Stejně jako pro celý románský sloh jsou typické biblické motivy ze Starého i Nového zákona a Ježíš v mandorle, tak je tomu i v Českých zemích. Bohatá je i výzdoba knih.


Architektura:  Častým stavebním materiálem používaným staviteli románského slohu byl kámen a cihly (zdivo - kvádříkové, lomové a klasové). Vnější stěny nebyly omítnuté.


Charakteristické znaky

- Těžká klenba (valená klenba - půlkruh; zde se objevovalo několik druhů - např. valená klenba s pasy, příčně valená klenba; někdy i křížová klenba)

- Pečlivě opracované kamenné zdivo, řádkové, kvádrové, kvádříkové, kladené na obvykle velmi kvalitní vápennou maltu

- Podpěry - silné, hmotné pilíře a sloupy

- Malé okenní i dveřní otvory (tzv. sdružená okna)

- Hmotnost, malá členitost a vznosnost

- Trpasličí galerie - pásy drobných ozdobných arkád

- Ústupkové portály

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.5 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře