Dějepis - Klasicismus a rokoko

1. červen 2011 | 14.31 | | autor: spooky

Klasicismus a Rokoko


Sčítání lidu – Od r. 1754 se provádělo sčítání lidu , v českých zemích žilo přes tři miliony obyvatel, průměrný věk obyvatelstva byl 32 let.


Povinná školní docházka
- zavedena r. 1774. Počet škol se rozšířil a začal se klást důraz na praktičnost výuky. Změnilo se i vysoké školství, na pražské univerzitě se začala používat místo latiny němčina a v r. 1795 byla zřízena i katedra českého jazyka a literatury. Na středních a vysokých školách mohli studovat jen chlapci, pro dívky bylo studium nepřípustné.


Rokoko
– Rokoko se uplatnilo více v interiérech. V letech 1753-1775 proběhla přestavba pražského hradu v jednoduchém klasicismu s bohatými rokokovými interiéry. Bohatá zdobnost se uplatňovala i na nábytku, stolních soupravách, porcelánových figurkách.


Rokoko ovlivnilo i módu

DÁMY nosily široké krinolínové sukně kulatého nebo elipsovitého tvaru (tvar sukně podpíralo až pět kovových obručí), pas měly co nejvíce sešněrovaný, což bylo velmi nezdravé. Dámské účesy dosahovaly obrovských rozměru – do účesů byly umísťovány např. košíky s ovocem, modely lodí apod.
OBLEČENÍ ŠLECHTICŮ bylo jednodušší – kalhoty ke kolenům byly doplněny pestrými punčochami a vyšívaným kabátcem. Napudrované dlouhé vlasy byly splétány do copů, často se nosily paruky. Oblečení dětí napodobovalo oblečení dospělých.


Klasicismus – Klasicismus přinesl do stavitelství jednoduchost po vzoru antiky. Stavby jsou jednoduše zdobeny, mají trojúhelníkové štíty, rovné čisté linie, používají se antické sloupy. Staví se banky, úřady, nemocnice a divadla, nikoli církevní stavby. Typické jsou francouzské parky a zahrady - symetrický, důmyslný systém cestiček, altány, aleje, vodotrysky, keře a stromy sestříhány do geometrických tvarů. Vše se vyznačovalo přísným řádem a pevnými pravidly. Příkladem klasicistní architektury je například jádro Petrohradu. V parkové architektuře pak Zámek Veltrusy a Krásný dvůr.
V období klasicismu dosáhli velké proslulosti čeští hudebníci – v druhé polovině 18.století bylo v českých zemích asi 1000 profesionálních hudebníků. Z nich mnozí působili v zahraničí. K nejslavnějším patřili Josef Mysliveček, Jan Václav Stamic a Jiří Benda.

Životní styl - Životní styl doby osvícenské byl ovlivněn uměleckými slohy francouzského rokoka a klasicismu. Rokoko se více uplatnilo v interiérech. Bohatá zdobnost se uplatňovala i na nábytku, stolních soupravách, porcelánových figurkách.Rokoko ovlivnilo i módu – dámy nosily široké krinolínové sukně. Dámské účesy dosahovaly obrovských rozměrů. Oblečení šlechticů bylo jednodušší – kalhoty ke kolenům byly doplněny pestrými punčochami a vyšívaným kabátcem. Napudrované dlouhé vlasy byly splétány do copů, často se nosily paruky.
Klasicismus přinesl do stavitelství jednoduchost po vzoru antiky. V průčelí staveb se často užívalo sloupové výzdoby a trojúhelníkových štítů. V období klasicismu bylo také v českých zemích asi 1000 profesionálních hudebníků. K nejslavnějším patřili Josef Mysliveček, Jan Václav Stamic a Jiří Benda.


Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.5 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře