Dějepis - Napoleonovo tažení do Ruska

1. červen 2011 | 15.18 | | autor: spooky

Napoleonovo tažení do Ruska

Začátek tažení
V noci 24. června se Napoleon se svou Velkou armádou začal přepravovat přes Němen, čímž začalo jeho Ruské tažení. Na sever od Polesí bylo 412 000 Francouzů proti 166 000 Rusům, ve směru na Vilno bylo 300 000 Francouzů proti 127 000 Rusům. 3. srpna se obě armády spojily. Po spojení u Smolenska měli Rusové asi 120 000 mužů.
Po dvoudenní bitvě Rusové ustoupili a Napoleonovi se nepovedlo ruskou armádu zničit. Rusové se již nechtěli vyhýbat generální bitvě a hledali místo, kde ji svést. Rozhodli se pro pozici u Carëva-Zajmišča. Hlavní francouzské síly se za dva a půl měsíce následkem bojů a denních pochodů o polovinu zmenšily. Navíc ruští partyzáni ztěžovali Francouzům zásobování. Kvůli neschopnosti Barclaye de Tollyho byl 20. srpna jmenován vrchním velitelem Michail Illarionovič Kutuzov.


Bitva u Borodina a obsazení Moskvy
30. srpna Rusové ustoupili od Carëva-Zajmišča. Nakonec se zastavili u Borodina. Byly zde vybudovány valy na obranu. 7. září proběhla bitva u Borodina.
Byla nejkrvavější z bitev celého tažení. Na konci dne Francouzi ustoupili na svou původní pozici. I z té museli ustoupit kvůli neposlání podpor. Nakonec obě strany prohlásily bitvu za své vítězství. Kutuzov se rozhodl, že Moskvu přenechá Napoleonovi. 14. září ji Napoleon obsadil.


Obrat ve válce
V Tarutinském táboře si Rusové odpočinuli a připravovali nové síly.
Brzy byl Kutuzov připraven k boji. 5. října se v Tarutinu objevil Lauriston s dopisem pro Kutuzova, v němž Napoleon žádal o příměří. Současně s tímto dopisem Napoleon poslal také dopis carovi v němž rovněž žádal o mír. Nakonec ani jedno nebylo uzavřeno. Napoleon vyslal proti Rusům generála Murata, který 18. října utrpěl v bitvě u Tarutina porážku. Když se o této bitvě Napoleon dozvěděl, vyklidil Moskvu a vytáhl ke Kaluze. Chtěl se dostat do Kalugy a odtud ustoupit ke Smolensku, čímž by zachránil armádu. Tento záměr zmařila Bitva u Malojaroslavce jež se odehrála 24. října. Od této chvíle Napoleon ustupoval stejnou cestou jakou přišel.


Útěk z Ruska
Po bitvě u Malojaroslavce začal Napoleon z Ruska ustupovat. Zatímco ustupoval, začali Rusové jeho vojska pronásledovat. 29. října ráno projel Napoleon Borodinem. 31. října utrpěli Francouzi porážku v bitvě u Kolockého kláštera a poté 3. listopadu u Vjazmy. Bitva u Krasného skončila Napoleonovou porážkou. Nakonec byl Napoleon obklíčen během bitvy na Berezině, kde se za vysokých ztrát probil z obklíčení.


Následky
Napoleonovo ruské tažení skončilo katastrofou, která ho stála nejlepší jednotky a rozhodla o celé Napoleonské válce. Napoleon nedokázal zastavit postup Spojenců a v bitvě u Lipska byl poražen. Na jeho konečné porážce nezměnil nic ani jeho návrat, protože byl 18. června 1815 poražen u Waterloo a poslán na ostrov Svatá Helena.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.33 (6x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Dějepis - Napoleonovo tažení do Ruska petulik 17. 01. 2015 - 17:44